Kompleksowa diagnostyka jamy ustnej z planem leczenia
Wizyta u stomatologa, powinny zaczynać się od kompleksowej diagnostyki jamy ustnej zarówno u osób dorosłych jak i dzieci. W trakcie takiego spotkania lekarz bada dokładnie każdy ząb, kwalifikując go do leczenia, usunięcia, obserwacji czy też oznaczając go jako zdrowy wolny od bakterii.
W trakcie badania dentysta zwraca również uwagę na luki międzyzębowe, które wymagają uzupełnienia protetycznego lub wszczepienia implantu zębowego.
Do prawidłowej diagnostyki wymagane są zdjęcia zarówno wykonane aparatem rentgenowskim.
Po wykonaniu kompleksowej diagnostyki jamy ustnej pacjent otrzymuje plan leczenia, dzięki któremu otrzymuje mapę drogową co musi zrobić, aby mieć zdrową jamę ustną, a w drodze tej może liczyć na wsparcie całego zespołu stomatologicznego, a w szczególności opiekuna pacjenta.
Pacjent kierowany jest do lekarzy specjalistów z każdej dziedziny stomatologii w celu pogłębienia diagnozy i jeśli zajdzie potrzeba dokonania zabiegu.
Lekarze chirurdzy dokonują ekstrakcji zębów: ósemek oraz zębów zatrzymanych. Usuwają również korzenie zębów które często są przyczyną stanów zapalnych jamy ustnej.
W sytuacji kiedy zaawansowana próchnica powoduje zapalenia miazgi wkracza lekarz endodonta. Leczenie kanałowe pod mikroskopem w izolacji z koferdamu to dziś najnowocześniejsza metoda leczenia endodontycznego.
Polega na usunięciu z zęba chorobowo uszkodzonych tkanek, a następnie na zabezpieczeniu powstałej w wyniku zabiegu przestrzeni poprzez wypełnienie materiałem.
Po zakończeniu leczenia zachowawczego pacjent kierowany jest na konsultację do lekarza protetyka w celu analizy możliwości uzupełnienia braków zębowych. Jest to niezwykle ważny etap leczenia gdyż wpływa on na zatrzymanie procesu przesuwania zębów po ekstrakcji.
W wyniku braku zębów może dochodzić do dość poważnych, często wręcz nieodwracalnych zmian. Przesunięcie zębów w łuku zębowym to jedno z powikłań po standardowym zabiegu ekstrakcji. Dlatego też zaleca się, aby utracone zęby jak najszybciej zastąpić sztucznymi.
Lekarz protetyk w konsultacji z lekarzem implantologiem określa możliwości odbudowy protetycznej na implantach. Jeśli istnieją warunki do takiego leczenia a pacjent wyraża zgodę następuje zabieg implantacji czyli wkręcenia implantu stomatologicznego.
Po zabiegu implantacji należy odczekać około 6 miesięcy aż implant zintegruje się z kością żuchwy lub szczęki. Po tym okresie przystępujemy do etapu odbudowy protetycznej zęba na implancie.
Innym rozwiązaniem stałej odbudowy jest most protetyczny opierający się na zębach sąsiadujących z miejscem braku zębowego. Budowa mostu protetycznego w ogólnym ujęciu nie jest skomplikowana, aczkolwiek należy zaznaczyć, że techniczne szczegóły będą różne w przypadku poszczególnych typów mostów. Mosty kompozytowe, mosty pełnoceramiczne, mosty na podbudowie metalowej i most tymczasowy będą wykonywane nieco inaczej, jednak ogólna struktura jest zbliżona.
W sytuacji jeśli z jakichś przyczyn nie jest możliwa implantacja pacjentom proponujemy odbudowę braków zębowych w oparciu o protezy ruchome. Protezy ruchome są mniej komfortowe od stałych, niemniej jednak dzięki płycie protezy leżącej na wyrostkach zębodołowych rozkładają siły powstające przy żuciu i gryzieniu na większy obszar, odciążając tym samym słabe lub nieliczne zęby. Nieestetyczne i często nieakceptowane przez pacjentów są klamry, stanowiące klasyczne elementy utrzymujące protezę na podłożu. Obecnie można je zastąpić zasuwami, zatrzaskami i teleskopami. Zasuwy i zatrzaski dają bardzo dobry efekt estetyczny i unika się tarcia klamer o ząb.
Większość pacjentów w naszej klinice kończy swoje leczenie ze zdrową jamą ustną w przeciągu 3 miesięcy.
Oczywiście bardzo ważne jest, aby następnie raz na 6 miesięcy odbywać wizyty kontrole wraz z oczyszczeniem zębów z kamienia nazębnego i osadów, dzięki temu pacjent ma dużą szansę, aby do końca życia mieć własne zęby.