Leczenie kanałowe pod mikroskopem Białystok
Endodoncja jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Całe leczenie powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną, w powiększeniu, pod tzw. mikroskopem operacyjnym.
W naszym gabinecie jest to specjalizacja dr Krzysztofa Machaja którego jest to ulubiona dziedzina stomatologii.
Na podstawie wieloletniego doświadczenia można stwierdzić, że odsetek powodzenia leczenia endodontycznego waha się pomiędzy 92–98%.
Przebieg leczenia endodotycznego wygląda następująco:
- otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym)
- opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów specjalnie dobranymi środkami płuczącymi. W trakcie opracowywania kanałów dążymy do całkowitego usunięcia miazgi i toksyn bakteryjnych z kanału korzeniowego oraz kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony i zdezynfekowany kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia
- osuszenie kanałów
- wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi – czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Uzupełnienie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik.
- odbudowa korony zęba – najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się adhezyjnymi materiałami kosmetycznymi. Jednak bywa często tak zniszczony, że założenie zwykłego wypełnienia jest niewystarczające. Należy wykonać wtedy nakład (onlay), endokoronę lub koronę protetyczną. Szczelna odbudowa korony zęba to bardzo istotny czynnik wpływający na powodzenie leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Białystok
Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest całkowicie bezbolesny. Niemniej zdarza się, że już po zakończeniu leczenia, pacjent może odczuwać przejściowy ból pozabiegowy. Ząb po leczeniu kanałowym ma prawo wykazywać niewielką nadwrażliwość przez pewien okres po zabiegu. Jest to całkowicie normalne i zdarza się często. Ból zęba po leczeniu kanałowym określany jest przez chorych jako pulsujący i silny. Jego czas trwania i stopień nasilenia są bardzo różne i zależą zwłaszcza od stopnia interwencji endodonty oraz indywidualnych predyspozycji chorego.
Ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się do 2–3 tygodni po jego zakończeniu. Wraz z upływem czasu od zabiegu dolegliwości powinny się zmniejszać, aż do ich całkowitego ustąpienia. Najczęściej jednak trwają 2–3 dni.
Jak złagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?
Ból zęba po kanałowym leczeniu można nieco złagodzić poprzez:
• zażycie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
• przykładanie chłodnych okładów na bolące miejsce,
• oszczędzanie zęba, czyli unikanie gryzienia pokarmów przez ten ząb, wyeliminowanie z jadłospisu twardych pokarmów.
