Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe. Stosowane w przypadku zapalenia i stanów martwiczych miazgi, często pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.
Obecnie leczenie endodontyczne jest coraz mniej uciążliwe dla pacjenta, a to dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii – skutecznych znieczuleń oraz wysokiej jakości mikroskopów.

Endodoncja mikroskopowa pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pola zabiegowego oraz w lepszym oświetleniu, co umożliwia dokładne usunięcie zapalnie zmienionych tkanek, precyzyjne opracowanie kanałów korzeniowych i ich prawidłowe wypełnienie. Leczenie pod mikroskopem wskazane jest przy nietypowej anatomicznej budowie zęba, przy zakrzywionych i wąskich kanałach. Przy pomocy pracy w powiększeniu endodonta może odnaleźć niewidoczne dla oka nieuzbrojonego dodatkowe kanały, usunąć złamane narzędzia endodontyczne. Mikroskop endodontyczny jest niezbędnym narzędziem pracy również podczas ponownego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – jak przebiega wizyta?
Leczenie endodontyczne składa się z kilku etapów wymagających z reguły od 1 do 3 wizyt u dentysty. Na początek potrzebna jest diagnostyka radiologiczna. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny dla pacjenta. Współczesna endodoncja posiłkuje się mikroskopem endodontycznym, co pozwala pod dużym powiększeniem ocenić zarys dna komory zęba i odnaleźć niewidoczne dla oka nieuzbrojonego kanały. Endodonta najpierw usuwa chore tkanki, uzyskując dostęp do komory zęba. Następnie przy użyciu narzędzi kanałowych usuwa zmienioną chorobowo tkankę z kanałów, poszerza je, odkaża i wypełnia materiałem wypełniającym. Następnie w zależności od stanu zniszczenia własnych tkanek zęba lekarz może zaproponować różne sposoby odbudowy korony zęba – od materiału kompozytowego do korony protetycznej.
Po leczeniu endodontycznym wskazana jest kontrola kliniczna i radiologiczna zęba. Pierwsze takie badanie powinno nastąpić po około 3-6 miesiącach.