Protezy zębowe
Protezy zębowe w naszej klinice w Białymstoku to domena dr Ewy Szczygieł Wieloletnie doświadczenie oraz perfekcyjna dokładność to jej główne cechy.
Zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Nie tylko pomagają odgryzać i przeżuwać pokarm, ale też dodają atrakcyjności oraz uroku. Gdy jednak uzębienie nie jest pełne lub stomatolog zaleca usunięcie kilku zębów, konieczne może okazać się noszenie protezy.
Protetyka zajmuje się odbudową brakujących zębów oraz rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych.
Braki zębowe, nawet pojedyncze, należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od momentu utraty zęba. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego układu żucia. Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich (przechylanie, obracanie się) i „wydłużania się” dążących do kontaktu zębów przeciwstawnych. To wszystko może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Inne powikłania to: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni, jak również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.
Rodzaje protez zębowych
Protezy całkowite – ruchome
Protezy całkowite (osiadające) stosowane są głównie w przypadku całkowitej utraty uzębienia pacjenta. Wykonywane są z trwałych materiałów, a ich niewątpliwą zaletą jest podobieństwo do naturalnego uzębienia. Pacjenci, którzy wykorzystują ten rodzaj odbudowy uzębienia ponownie mogą cieszyć się swobodnym uśmiechem, bezpiecznym żuciem posiłków, a ich twarz nie poddaje się zniekształceniu, które cechuje pacjentów z nieuzupełnionym bezzębiem.
Protezy częściowe
Protezy częściowe – osiadające stosuje się u pacjentów, którzy borykają się z brakami niewielkiej ilości zębów. Często mocowana jest przy pomocy klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów, które wykonane są z metalu. Zapobiegają one konieczności stosowania kleju wśród pacjentów. Minusem tego rozwiązania jest widoczność elementów metalowych, które zmniejszają estetykę tej protezy.
Korony i mosty
Korony i mosty to uzupełnienia o charakterze stałym. W przypadku tych pierwszych, odbudowuje się zniszczoną koronę zęba przy zachowaniu zdrowego korzenia. Natomiast przy moście możliwe jest odbudowanie kilku zębów lub całego łuku zębowego górnego bądź dolnego.
Korony i mosty najczęściej są wykonywane z porcelany, rzadziej z akrylu. Te ostatnie, ze względu na nienajlepszą estetykę oraz wytrzymałość, najczęściej są stosowane jako uzupełnienie tymczasowe np. w sytuacji, gdy pacjent oczekuje na ostateczną pracę protetyczną.
Korony i mosty wykonuje się zazwyczaj na podbudowie metalowej, jednak spotkać można również korony i mosty pełnoceramiczne lub na cyrkonie. Obie te ostatnie opcje stanowią wybór bardziej estetyczny, ale są również droższe od tych bazujących na metalu.
Wadą zarówno koron jak i mostów, jest konieczność szlifowania zdrowych zębów, co jest niezbędne do ich założenia. W efekcie ulegają one osłabieniu, może pojawić się też ich nadwrażliwość. Zaletami są natomiast: wysoka estetyka i komfort użytkowania.
Prezentują się bardzo naturalnie, a pacjent nie musi obawiać się ich przesunięcia podczas jedzenia, co zdarza się w przypadku protez ruchomych.
Implant
Implant to rodzaj uzupełnienia stałego, które wykonywane jest zwykle z tytanu i zastępuje część korzeniową zęba. W porównaniu z wkładem, implant można zastosować zarówno w zachowanym korzeniu, jak i w miejscu utraconego przed laty zęba.
W tym celu, po odpowiednim wypreparowaniu otworu w wyrostku zębodołowym, lekarz wkręca implant w kość.
Po wygojeniu miejsca, w którym został osadzony implant, lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego protetyk wykonuje koronę protetyczną. Ta ostatnia będzie połączona z implantem poprzez specjalny łącznik.
Zaletą implantów jest możliwość uzyskania bardzo naturalnego efektu bez konieczności szlifowania zębów własnych.
Za ich pomocą można wypełnić lukę składającą się z jednego lub kilku zębów, a nawet cały łuk. Wadą jest, że implant nie zawsze się przyjmuje. Z niepowodzeniem muszą się liczyć zwłaszcza osoby z chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą), problemami z krzepnięciem krwi, zaawansowaną paradontozą, a także palące i nieprzestrzegające higieny.
Którą protezę wybrać?
Jak widać, rodzajów protez i uzupełnień protetycznych jest wiele. O wyborze konkretnego rozwiązania decyduje nie tylko zasobność portfela, ale także warunki panujące w jamie ustnej. Dlatego warto skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi i zaproponuje najkorzystniejszą opcją.
Zachęcamy Cię do skontaktowania się z Dr Ewą Szczygieł Możesz zrobić to tutaj. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na podstronie o usługach stomatologicznych lub cenniku.