Wyrwanie, usunięcie, ekstrakcja – ile kosztuje i kiedy się stosuje?
Wszystkie te określenia ( jedne potoczne inne specjalistyczne ) odnoszą się do jednego i tego samego zabiegu czyli usunięcia zęba z zębodołu.
Kiedy ząb trzeba wyrwać?
Ekstrakcji zęba dokonuje się, kiedy nie ma już żadnych innych szans na wyleczenie go. Jednym z jej powodów może być infekcja, która jest w stanie przekształcić się w ropień zęba lub zgorzel. Wyrwanie zęba jest również zalecane w nawracających stanach zapalnych tkanek przyzębia oraz gdy korzenie znajdują się poza zębodołem. Usuwa się również zęby złamane, pęknięte lub pęknięte w wyniku różnych zdarzeń losowych. Wskazaniem do wyrwania zęba są też wady zgryzu. Coraz częściej stomatolodzy decydują się również na profilaktyczne usunięcie ósemek.
Na ogół ekstrakcja zęba konieczna będzie w przypadku:
- Zębów i korzeni nie nadających się do leczenia, ani do odbudowania,
- Ropnych zapaleń miazgi zębowej,
- Wystąpienia martwicy lub zgorzeli,
- Pozostałych zębów mlecznych,
- Zapalenia ozębnej,
- Ropni przyzębnych,
- Złamania korony zęba poniżej szyjki lub korzenia zęba,
- Zębów zatrzymanych,
- Leczenia ortodontycznego zmuszającego do wyrwania zębów.
Jak wygląda zabieg usuwania zęba?
Gdy stomatolog zdecyduje się na wyrwać ząb, musi wykonać kilka ważnych czynności. Zanim ząb zostanie usunięty, lekarz powinien sprawdzić stan uzębienia, a w razie konieczności wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jeśli istnieje ryzyko komplikacji, zębem powinien zająć się chirurg szczękowy. Jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, można usunąć ząb w gabinecie. Jak to wygląda? Najpierw ząb jest luzowany za pomocą elewatora, a następnie usuwany za pomocą specjalnych kleszczy.
Chirurgiczne usunięcie zęba – cena
Ekstrakcja zęba to zabieg, za który trzeba zapłacić od 300 do 700 złotych. Zapraszamy o zapoznania się ze szczegółowym cennikiem usług stomatologicznych.